Přísně vzato je jen jeden druh knih, který zvětšuje štěstí na zemi - kuchařské knihy (Joseph Conrad)

1.adventní neděle a bitva u Slavkova

28. listopadu 2010 v 23:50 | HaF |  Co se děje v trávě

Dnes - 28.11.2010 začíná advent - ten začíná čtvrtou neděli před Štědrým večerem, trvá 22 až 28 dní a může připadnout na jakoukoliv neděli mezi 27.listopadem a 3.prosincem. Tato doba adventní byla vlastně přípravnou dobou na vánoční svátky a už od 11.století se její doba trvání ustálila právě na posledních čtyřech týdnech před Štědrým dnem. Byla časem půstu, při kterém se měli lidé namísto požívání nadměrného jídla a pití věnovat zbožnému rozjímání.Zakázány byly veškeré zábavy, tanec a zpěv. I tak se o adventu konaly některé lidové obřady, které tento zákaz více méně porušovaly.
Tolik o adventu z knížky Lidové obyčeje a nápady pro šikovné ruce - Zima, a teď honem do reality. Ačkoli byla tzv. železná neděle, místo nákupů jsme se byli podívat na členy Klubu vojenské historie Ostrava.
Nástup u radnice

Letošní rok přináší 205-té výročí bitvy u Slavkova, která se odehrála 2.prosince 1805 na polích mezi Slavkovem a Brnem. Střetly se v ní armáda francouzského císaře Napoleona I. a spojená armáda ruského cara Alexandra I. a rakouského císaře Františka I.Jak je známo z historie, vítězství připadlo Napoleonovi.
A jak to souvisí s Prostějovem?
Jízda s pěchotou
Byla to jeho poloha na císařské silnici mezi dvěma největšími moravskými městy - Olomoucí a Brnem. Při tažení proti Napoleonovi se v Prostějově usadili jak císař František (ubytoval se v hotelu U zlaté koruny), tak i  car Alexandr (nocoval v domě bratra starosty).
Jízda
Z Prostějova vojska vyrazila 27.listopadu a 2.prosince si došla pro svou porážku u Slavkova. K ránu 3.prosince vstoupil do města francouzský vojenský oddíl, Napoleonův švagr princ Murat a jeho generálové. Díky obratnosti při jednání s Francouzi se podařilo zabránit vypálení města, jak k tomu došlo ve Vyškově.
Rozchod
Takže nakonec to tak nějak dobře dopadlo a já přidám dvě fotky toho největšího krasavce, který na této akci byl přítomen!
Koňský krasavec
Ještě jednou
Tyto informace jsem převzala z našich Radničních listů a ty z knihy Prostějov - Dějiny města.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Catalina Catalina | Web | 6. prosince 2010 v 18:29 | Reagovat

U nás bylo něco podobného :) Děkuju za tolik informací, zítra z toho píšeme ve škole, tak jsem se aspoň dozvěděla něco navíc (teď si to ještě zapamatovat :D).

2 HaF HaF | Web | 7. prosince 2010 v 23:02 | Reagovat

[1]: Tak to mě těší, že blog o vaření pomáhá i v hodinách dějěpisu! Přeji, aby u prověrky byla vysoká úspěšnost!

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama