Přísně vzato je jen jeden druh knih, který zvětšuje štěstí na zemi - kuchařské knihy (Joseph Conrad)

Narozeninový dort

25. května 2010 v 0:21 | HaF |  Vařilo se
Na tomto místě mělo být původně povídání o chřestových slavnostech v Ivančicích, ale nějak mě zmohly bacily a nakonec jsem byla ráda, že jsem se zbytkem sil dala dohromady oslavu pro naši dcerku.
Náš mladší potomeček - holomeček slavil 9. narozeninky. Přáním byl i domácí dortík. A protože neustále zkoušíme nové receptíky, každé narozeniny máme i jiný dort. Letos mě zachránilo čerstvé číslo Knihovničky receptů - č.5/2010 - Nejlepší domácí řezy III. Naše milá dcerka tam objevila Kinder řezy. První volba byly řezy Kinder Pingui a k tomu tučňáci. Pak její milá hlavinka naznala,že má raději mléčný řez a změnila si objednávku. Tučňáci zůstali a dokonce jich nemuselo být devět - to jsem jako marod uvítala nejvíc!

V pátek večer, místo pocení v pelíšku, jsem se potila u pečení.

Rozpis surovin:
8 vajec, 200g pískového cukru, 6 lžic teplé vody, 80g rozehřátého másla, 300g hl. mouky, 40g kakaa, 1 balíček prášku do pečiva, lžička prášku do perníku

Ze žloutků a cukru vyšleháme hustou pěnu.
Potom postupně přidáváme po lžících vodu a opatrně zašleháme tekuté, ale zchládlé máslo.
Smícháme prášky do pečiva s moukou a kakaem. Pstupně přidáváme ke žloutkům. Neztrácejte hlavu, bude totiž vznikat velmi hustá hmota.
Když vydržíte a nezpanikaříte (já ty sklony měla), dopracujete se k velmi, velmi husté hmotě. Teď můžete vmíchat sníh z bílků!
Vypadalo to nemožně, ale šlo to. Nakonec vzniklo pěkné těsto na piškot.
V návodu bylo péci postupně - jedna půlka, druhá půlka těsta. Já toho měla už tak akorát dost a frkla jsem to do trouby najednou. Pečeme na 180ºC asi 12-15 minut.
Dále byl rozpis na mléčný krém. Mě se to nějak zdrclo a tak jsem šla raději do hajan. Ráno, moudřejší večera, jsem v obchodě kopila další šlehačku, želatinu k použití za studena do krémů a postupovala jsem dle návodu na obale.

700ml smetany na šlehání,1 želatina k použití za studena do krémů (už jsem vyhodila obal), cukr

Šlehačku jsem vyšlehala s cukrem do tuha.
Ve větší míse jsem podle návodu rozpustila želatinu a po částech jsem vmíchala šlehačku. Teď už to vyšlo a krémek se mohl nanést na piškot. Ten jsem rozpůlila, jedna půla piškotu šla dospod, druhá nahoru. Vyšly z toho takovéhle mega řezy!
Nahoru přišla čokoládová poleva: 250g čokolády na vaření rozpustit se 100g másla.
A dortový polotovar byl na světě.
Teď ještě tučňáci. Kompletní návod je někde zde http://www.cukrovi.kvalitne.cz/hlavnicukr.htm.
Dělali jsme je s dětmi na vánoce. Jen ve zkratce:
Tělíčka vymodelujeme z marcipánu.
Namočíme do čokolády, z půlených mandlí vytvoříme křidélka a ze slunečnicových semínek zobáčky. Čepičky jsou z čokolupínků!
Nějak jsem zapomněla na očička- ideální malé chrupinky z kostíků. Omlouvám se, není fotka z rozkrojeného řezu, ani ze slavnostního naaranžování dortu. To jsem už nějak nezvládla. Pro mě bylo nejdůležitější, že se dort líbil a navíc chutnal. Teď jdu spolknout paralen a jdu se doléčit!!!
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama